Bieszczady

 

Bieszczady to rozległe widoki z Połonin, zaśnieżona Chatka Puchatka, huk wiatru w koronach buków, feeria jesiennych barw. 


Jest to też nadal jeden z najdzikszych regionów w Polsce. Przyroda nie poddaje się działalności człowieka, zwierzęta czują się tu bezpiecznie a my jesteśmy tylko gośćmi w ich świecie. Łatwo jest spotkać lisy, jelenie, drapieżne ptaki, żmije, salamandry, ale przy odrobinie szczęścia można się również natknąć na wilki lub niedźwiedzie. 


Bieszczady są rozległe, mało zaludnione, wydają się niewysokie, ale potrafią być bardzo niebezpieczne. Uczą pokory wobec sił przyrody.Smerek i okolice

Wieś Smerek została założona w 1529 roku. Jeszcze w 1936 roku liczyła 124 domy, stała w niej cerkiew, młyn, drewniany dwór. 


Ta część Karpat była zamieszkana przez ludność nazywaną Bojkami. Smerek był położony w strefie przenikania się wpływów Bojkowskich i Łemkowskich, choć mieszkańcy wsi samych siebie nazywali Rusynami. 


Po wysiedleniach w ramach akcji Wisła, ze wsi pozostały tylko zarośnięte fundamenty pieców i piwnice. Bojkowie przesiedleni przymusowo w głąb ZSRR lub na Ziemie Odzyskane, nigdy już nie wrócili w te strony. 

+48 512 676 812 | kontakt@bojkowachata.pl | Smerek 85